Použití čárových kódů v dokumentech sázecího systému Tex
Pomocí sázecího systému TeX (čti [tech]) jsou generovány výstupní sestavy IS/STAG s větší typografickou náročností, např. diplomy, vysvědčení, dodatky diplomů apod.
Pro účely IS/STAG byl vybrán a upraven systém TeXovských maker (autor Jaroslav Moučka, inspirace makrem \ean13 Petra Olšáka), který generuje čárový kód EAN8. Do zdrojového souboru TeXu je třeba vložit definiční soubor ean8.tex pomocí příkazu:
\input ean8
a následně použít makro \ean (zde je definována pouze "surovina" - makro \EAN - k definování tohoto makra) k zobrazení čárového kódu v daném místě. Parametrem makra \ean je číslo s maximálně 7 ciframi, například různá ID. Příklad volání:
\ean{1234567}
Pokud má parametr více cifer, než sedm, vezme se ke zpracování jen prvních sedm cifer. Je-li celkově cifer méně, doplní se zleva nulami do počtu sedm.
Kromě tohoto čárového kódu lze v sestavách TeX použít čárový kód Code128, a to prostřednictvím systému maker code128 autora Petra Olšáka. Analogicky k předchozímu použití, je třeba vložit definiční soubor:
\input code128
a poté použít makro \codeCXXVIII, jehož parametrem je daná hodnota čárového kódu, např.
\codeCXXVIII{STAG12345}
Použití výše uvedeného mechanismu (pro oba prezentované čárové kódy) je ukázáno v šabloně ZapisSZZ.tex pro tisk Zápisu o státní závěrečné zkoušce. V definičním souboru této šablony je definováno i koncové makro \ean. Parametr této šablony specifikující čárový kód se jmenuje \carkod. Pokud je tento parametr uveden a má neprázdnou hodnotu, objeví se daný čárový kód na druhé straně Zápisu o SZZ, vpravo dole pod čarou zápatí. Alternativně je zobrazení čárového provedeno ve speciálních koncových makrech zapSZZean a zapSZZcode.