Rodná čísla cizinců
Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách) zavedl na vysokých školách matriku studentů. Jedním z údajů, jež musí matrika studentů obsahovat, je i rodné číslo, které se stává jedním ze základních identifikačních klíčů studenta v matrice. Z tohoto důvodu je nutné, aby i studenti-cizinci požádali o přidělení rodného čísla, zejména studenti-cizinci, na jejichž studium je vysoké škole přidělována státní dotace, tj. všichni studenti studující v českém jazyce (včetně stipendistů). Přidělování rodných čísel je upraveno vyhláškou Federálního statistického úřadu č. 55/1976 Sb., o rodném čísle, ve znění pozdějších předpisů.
Při přidělování rodného čísla postupujte podle popisu této ľivotní situace uvedené na Portálu veřejné správy.
U studenta ze Slovenské republiky narozeného do 31.12.1992 je moľné pouľívat jeho rodné číslo, protoľe do té doby existovalo Československo a tudíľ rodná čísla byla vydávána z jedné číselné řady Čechům i Slovákům. Slováci narození od 1.1.1993 musí ľádat o přidělení českého rodného čísla, protoľe je pravděpodobné,ľe jejich slovenské rodné číslo má stejné i nějaký Čech.
Nebude-li možné rodné číslo studenta zjistit, budou vysoké školy přidělovat pseudo-rodný kód, a to 9-znakový nebo 10-znakový:
- 1.-6. znak budou cifry odvozené z data narození podobně jako u rodného čísla (viz § 1 odst. 2 vyhlášky č. 55/1976 Sb.);
- 7.-8. znak bude dvouciferný kód školy z číselníku REGPRO (1.-2. znak kódu REGPRO);
- 9. znak bude libovolné písmeno (bez diakritiky);
- 10. znak bude libovolné písmeno (bez diakritiky) nebo cifra, je-li rok narození studenta 1954 nebo pozdější, jinak bude 10. znak prázdný.
Pseudo-rodné kódy mohou být trvale přiděleny pouze studentům, kteří si hradí studium z vlastních prostředků. Studentu, jehož studium je částečně nebo plně hrazeno z prostředků rezortu MŠMT ČR, může vysoká škola přidělit rodný kód pouze dočasně, a to na dobu nepřesahující 6 měsíců od data zahájení studia příslušného studijního programu.