Přístupnost portálového rozhraní IS/STAG (ve smyslu zákona č. 99/2019 sb.)
Tento dokument obsahuje zhodnocení, kterých částí Portálového rozhraní IS/STAG se problematika přístupnosti ve smyslu zákonných předpisů týká a dále popis, jak se s požadavky na přístupnost IS/STAG a portál vypořádá.
Úvod
V roce 2016 vydala EU (Evropský parlament) směrnici 32016L2102, která se zabývá přístupností webů a mobilních aplikací (accessibility of the websites and mobile applications) a snaží se sjednotit určitá pravidla pro přístupnost na evropské úrovni. Tato směrnice byla transponována do českého práva zákonem č. 99/2019 Sb., který vešel v platnost 9. 4. 2019. Tento zákon nahrazuje dosavadní vyhlášku o přístupnosti (vyhláška č. 64/2008 o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením).
Tento zákon ukládá povinným subjektům povinnost zajistit přístupnost jím spravovaných internetových stránek a mobilních aplikací, a to tím, že je "pro jejich uživatele, zejména pro osoby se zdravotním postižením, učiní vnímatelnými, ovladatelnými, srozumitelnými a stabilními". Přičemž se mezi výčtem povinných osob nacházejí i vysoké školy, pro které platí, že jsou povinným subjektem, pouze jde-li o obsah internetových stránek, který je vysoká škola, škola nebo školské zařízení povinna zveřejňovat na svých internetových stránkách podle jiného právního předpisu v rámci výkonu působnosti v oblasti veřejné správy na úseku školství, vědy, výzkumu, vývoje, inovací, jiné tvůrčí činnosti a péče o děti a mládež nebo podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Věta první se na obsah mobilních aplikací vysoké školy, školy a školského zařízení použije obdobně.
Zmíněný český zákon obsahuje velmi vágní formulaci podmínek, za kterých je web nebo mobilní aplikace vyhovující, spočívající v podstatě z odkazů na článek 6 směrnice EU a dále evropské normy EN 301 549 V1.1.2 (2015-04). Ani evropská norma EN 301 549 (mimochodem momentálně už ve verzi 03.01.01) nevznikla na čisté louce, vychází z WCAG 2.0, což je sada doporučení (guidelines) pro přístupný web. “Vychází” v tomto případě znamená, že část “web” je seznam odkazů dovnitř WCAG. WCAG je aktuálně již ve verzi 2.1, toho si všímá nová verze evropské normy (02.01.02 ze srpna 2018).
MVČR na svém webu zveřejnilo několik dokumentů a odkazů na další normy: https://www.mvcr.cz/clanek/pristupnost-internetovych-stranek-a-mobilnich-aplikaci.aspx, například metodický pokyn, který obsahuje jakýsi rozcestník do WCAG (rozcestník je sice česky, ale vede na anglické zdroje). Obsah umístěný na webu MVČR lze označit za všehovšudy přehledový.
Dotčené oblasti a agendy
Definice, jakých agend a systémů se má zákon týkat, je napsaná volně a nejednoznačně. Dokonce by pro vysoké školy bylo možné se z velké části úprav dočasně vyvázat (komentář §3, odstavce 3 a §16 odstavce 2: Do 31. prosince 2022 se navrhovaný zákon použije pouze na obsah internetových stránek a mobilních aplikací vysoké školy, školy a školského zařízení, který je vysoká škola, škola a školské zařízení povinna zveřejňovat na svých internetových stránkách podle jiného právního předpisu v rámci výkonu působnosti v oblasti veřejné správy na úseku školství, vědy, výzkumu, vývoje, inovací, jiné tvůrčí činnosti a péče o děti a mládež nebo podle zákona o svobodném přístupu k informacím.)
Po širší diskusi uvnitř CIV ZČU a konzultaci s pracovníky středisky Teiresiás Masarykovy univerzity jsme došli ke shodě, že do požadavků na přístupnost spadají systémy univerzity sloužící ke komunikaci směrem ven - k veřejnosti (např. hlavní web ZČU), dále části IS/STAG dostupné veřejně (např. Prohlížení dat IS/STAG, informace o přijímacím řízení). Kromě nich pak projde revizí a úpravami části portálového rozhraní IS/STAG, se kterými přicházejí pravidelně do styku studenti a které musí při svém studiu používat. Části určené pro správu studia (používané typicky studijními referenty, vyučujícími apod.) pak mezi zasažené agendy nespadají.
Konkrétně tedy projdou revizí a úpravami portál jako takový ("portálová šablona"), veřejné části portálu: Prohlížení, E-přihláška + informace o přijímacím řízení, systém Courseware, resp. tedy část, nad kterou máme kontrolu (většina obsahu je vytvářena vyučujícími), Katalog studijních programů a předmětů - ECTS Course Catalogue. Dále veřejnosti nepřístupné sekce určené pro studenty (záložka "Moje studium"). Naopak se nijak nebudeme zabývat ostatními sekcemi portálu ("Moje výuka" a další).
Na závěr se pokusíme provedené úpravy nějakým způsobem verifikovat a provést audit přístupnosti, ale konkrétní provedení ještě není známé.
Aktuální stav k 19.11.2019
Revizí dosud prošlo:
- Portál jako aplikační rámec (portálová šablona)
- Sekce Uchazeč, portlet E-Přihláška (E001)
- Portlet Prohlížení (S025)
- Sekce Moje studium, podstránky:
- Průběh studia,
- Zbývající povinnosti,
- Zápis na termíny,
- Moje údaje,
- Změna hesla.
Prohlášení o přístupnosti
Prohlášení o přístupnosti je součástí uživatelské dokumentace dostupné na adrese https://is-stag.zcu.cz/napoveda/stag-v-portalu/portal.o-portalu_prohlaseni_o_pristupnosti.html. Prozatím jen takto, výhledově bude přidáno do patičky portálového tématu a bude tak dostupné z každé části portálu.