EWP
Základní informace o propojování IS/STAG s EWP.
Aktuální informace
Aktuální plán připojení
Napojení Learning Agreement je úspěšně otestováno s dalšími systémy a je zpřístupněno k použití v produkčním prostředí. Žádné další úpravy zatím nejsou plánovány.
Napojení Meziinstitucionálních smluv (IIA) je úspěšně otestováno s dalšími systémy a je zpřístupněno k použití v produkčním prostředí. Aktuálně probíhá vývoj novější verze napojení IIA, které má odstranit aktuální potíže při uzavírání smluv v síti EWP (např. mazání smluv, úpravy již schválených smluv, ukončení schválených smluv...). Přechod na novou verzi je naplánován na konec března 2024.
Napojení Nominací aktuálně nemá žádný časový plán a je dobrovolné.
Napojení Transcript of Records aktuálně nemá žádný časový plán a je dobrovolné.
Nový testovací Registrační portál
Vývojáři EWP představili nový Registrační portál (RP) pro testovací síť EWP, který se začne brzy využívat jako zdroj dat. V RP můžete spravovat Vaše připojení do sítě EWP. Každá škola má určeného tzv. EWP administrátora, který pro ni tuto správu vykonává.
Novinky od Evropské komise
Evropská komise umožňuje zapojení do diskuze o budoucím vývoji Nominací a ToR v síti EWP i uživatelům aplikací. Zřídila proto tzv. EWP uživatelské skupiny, kde se můžete zapojit do diskuze a poskytnout zpětnou vazbu.
Meziinstitucionální smlouvy přes síť EWP
Po úspěšném otestování IIA API s dalšími systémy jsme zažádali o povolení zprovoznění tohoto API v produkční síti EWP. Povolení nám bylo uděleno, a proto nyní umožňujeme správu meziinstitucionálních smluv přes síť EWP zapnout i v produkčním prostředí. Jelikož se po jeho zapnutí pro správu v síti EWP převedou i rozpracované IIA, které jsou pro program Erasmus+, neproběhne zapnutí automaticky, ale provedou ho administrátoři, až bude vše na Vaší straně připravené.
Po zapnutí správy IIA přes síť EWP se do této správy převedou všechny IIA, které:
- jsou financovány z programu Erasmus+,
- jsou s univerzitou, která je již připojená s IIA API do produkční sítě EWP.
Jedná se pouze o interní příznak. Dokud nebude pro IIA nastaveno, že ji chcete posílat přes síť EWP a nepotvrdíte, že jsou již dokončené všechny úpravy, nedojde k odeslání žádných dat přes síť EWP.
Jak se budou postupně připojovat další instituce, bude docházet k postupnému převádění dalších IIA.
V průběhu testování se změnily dva hlavní body:
- Vypnuli jsme automatickou noční aktualizaci dat. Všichni v síti se spoléhají na notifikace o změnách v datech. Pokud se náhodou stane, že se v důsledku problému data neuloží, je možné požádat administrátory, aby data stáhli manuální aktualizací.
- Notifikace o změně v datech IIA se neodesílá hned po uložení, ale až po potvrzení, že jsou již všechny úpravy v IIA hotové. Je to z toho důvodu, že při úpravách dochází k ukládání několika různých formulářů, ale oznámit nová data druhé straně chceme až po všech úpravách (průběžné notifikace byly zbytečné a spíše na škodu).
Novinky od Evropské komise
Na wiki stránce European University Foundation (EUF) se nachází převážně technické informace k Erasmus Without Paper. Také jsou zde ale jednou za čas sdíleny novinky, které by mohly zajímat uživatele IS/STAG. Na stránku EUF News jsou přidávány informace s novinkami pro uživatele i odkazy na webináře (a jejich záznamy na ESCI YouTube kanálu). Myslíme si, že by tyto informace mohly zajímat jak administrátory, tak i ECTS koordinátory. Případně je možné novinky sledovat na EWP LinkedIn a Twitter účtu.
LA přes síť EWP
Po úspěšném otestování Learning Agreement API s dalšími systémy jsme zažádali o povolení zprovoznění tohoto API v produkční síti EWP. Povolení nám bylo uděleno, a proto nyní umožňujeme správu LA přes síť EWP zapnout i v produkčním prostředí. Jelikož se po jeho zapnutí pro správu v síti EWP převedou i rozpracované LA, které jsou pro program Erasmus+, neproběhne zapnutí automaticky, ale provedou ho administrátoři, až bude vše na Vaší straně připravené. Přes síť EWP pak bude možné spravovat jak LA pro výjezdové studenty, tak i LA pro příjezdové studenty, které se stáhnou přes síť EWP.
Po zapnutí správy LA přes síť EWP se do této správy převedou všechny LA, které:
- jsou ve výjezdu pod programem Erasmus+,
- jsou s univerzitou, která je již připojená s LA API do produkční sítě EWP,
- nemají ještě nastaven datum podpisu fakultního koordinátora příjezdové instituce.
Jedná se pouze o interní příznak. Dokud nebude LA podepsaná studentem a domácím fakultním koordinátorem, nedojde k odeslání žádných dat přes síť EWP.
Jak se budou postupně připojovat další instituce, bude docházet k postupnému převádění dalších LA.
Přesun na standardní port
Jelikož již pominuly důvody, kvůli kterým bylo nutné mít EWP připojení zveřejněné na speciálním portu, přesunuli jsme jeho webové služby na standardní port. Na speciálním portu dočasně zůstal pouze manifest. Toto přesunutí by mělo vyřešit problémy s firewally externích systémů a také některé chyby v implementaci externích systémů, na které jsme přišli a které byly způsobeny použitím speciálního portu.
Aktuální plán připojení
Napojení Learning Agreement je úspěšně otestováno s dalšími systémy a je zpřístupněno k použití v produkčním prostředí.
Napojení Meziinstitucionálních smluv je úspěšně otestováno s dalšími systémy a je zpřístupněno k použití v produkčním prostředí.
Co již můžete připravovat
Meziinstitucionální smlouvy
Již nyní můžete připravovat meziinstitucionální smlouvy, které se následně po napojení na EWP sesynchronizují se smlouvami druhé strany.
Více informací naleznete v Nesletteru IS/STAG 2021, Srpen I v části Meziinstitucionální smlouvy (IIA).
Instruktážní VIDEA
V této části se nacházejí instruktážní videa, která popisují novinky z EWP, které byly implementované do IS/STAG.
Learning Agreement
Instruktážní video k Learning Agreement popisuje základní použití Learning Agreement v síti EWP a obsahuje ukázku použití v IS/STAG. Od 18:30 minuty je vložena praktická ukázka přípravy a podpisu LA koordinátorem a studentem.
- 00:00 – Základní informace o EWP
- 01:40 – Základní informace o LA
- 02:43 – Proces LA v síti EWP
- 06:04 – Novinky v ECTS Výjezdy
- 11:55 – Novinky v ECTS Příjezdy
- 16:10 – Podmínky podepsané LA a CHLA
- 17:07 – Změny v reportech
- 18:21 – ECTS Výjezdy – praktická ukázka
- 24:46 – ECTS Příjezdy – praktická ukázka
- 27:34 – Závěrečné informace
Meziinstitucionální smlouvy
Instruktážní video k Meziinstitucionálním smlouvám popisuje základní použití v síti EWP a obsahuje ukázku použití v IS/STAG. Od 18:48 minuty je vložena praktická ukázka přípravy Factsheet a meziinstitucionální smlouvy.
- 00:00 – Základní informace o EWP
- 02:09 – Základní informace o IIA
- 03:06 – Proces IIA v síti EWP
- 06:45 – Novinky v ECTS Smlouvy
- 17:17 – Novinky ve Factsheet
- 18:48 – Factsheet – praktická ukázka
- 21:27 – ECTS Smlouvy – praktická ukázka
- 39:36 – Závěrečné informace
Co je EWP?
Zkratka EWP znamená Erasmus Without Paper. Projekt EWP je financován EUF (European University Foundation), tedy zprostředkovaně Evropskou komisí.
Jedná se o popis rozhraní, přes které si mohou informační systémy vysokých škol prostřednictvím webových služeb vyměňovat data. Každý informační systém se ověřuje vůči Registry Service EWP (server v "Bruselu") svým certifikátem a potom již komunikuje přímo s informačním systémem druhé instituce. Data tedy nejsou ukládána někde v Bruselu, ale existují jen na stranách informačních systémů škol. EWP popisuje několik funkcionalit a pro ně příslušné webové služby. Každá škola si může určit, které z funkcionalit bude nabízet a ty popíše ve svém „Manifestu“, který vyvěsí na svém serveru a URL na něj předá do registru EWP.
EWP umožňuje přenášet informace:
- Meziinstitucionální smlouva – parametry kteří a kolik studentů může vyjet.
- Číselník předmětů, které může student na přijímající instituci studovat.
- Nominace – koordinátor musí studenta nominovat na přijímající instituci.
- Že student schválil LA – včetně předmětů atd.
- Že vysílající instituce schválila LA.
- Že přijímající instituce schválila LA.
- Od kdy student na výjezdu studuje.
- Do kdy student na výjezdu studoval.
- Transcript of Records vydaný přijímající institucí a obsahující hodnocení z předmětů výjezdu.
Tyto všechny informace lze v rámci EWP přenášet automaticky mezi vysílající a přijímající institucí. Děje se tak většinou na základě události. Informační systém školy, kde byla provedena změna či nastavení nového stavu, upozorní druhý informační systém, že se dané objekty změnily a druhý systém potom požádá o data.
Když tedy máte např. zapnuté, že po změně meziinstitucionální smlouvy má váš informační systém upozornit partnera o změně, tak po přepsání nějakého údaje se již o nic nemusíte starat. Váš informační systém upozorní informační systém partnera, že se provedla taková změna, ten si řekne o data a ta se přenesou. Bez toho, že by do toho musela nějaká lidská síla zasahovat. Pokud se toto stane obráceně, že partner něco změnil u smlouvy, IS/STAG data přijme a upozorní vás e-mailem, že se něco změnilo. Když se potom na smlouvu v IS/STAG podíváte, systém zvýrazní položku, kde nastala změna, zobrazí hodnotu položky, kterou máte v IS/STAG uloženou a na jakou hodnotou ji partner změnil. Pokud budete chtít, tak změnu přijmete nebo odmítnete. Odpadá tedy psaní e-mailů či telefonáty s partnerem.
Funkcionalitu je možné ale vyvolat i "kliknutím na tlačítko", např. si vyžádat data o meziinstitucionální smlouvě, jak ji eviduje partner.
Co je OLA a Rozdíl oproti EWP?
Asi jste již něco zaslechli o OLA či Erasmus Dashboard či Erasmus+ App. Jaký je rozdíl oproti EWP?
OLA je "server", kam mohou přistupovat jak školy, tak i studenti a spravovat data ohledně mobilit. Data nejsou tedy uložena někde na škole, ale v "Bruselu".
Erasmus Dashbord je aplikace, kterou do systému přistupují koordinátoři školy a mohou zde zadávat meziinstitucionální smlouvy, Learning Agreement atd.
Erasmus+ App je mobilní aplikace, kterou do systému může přistupovat student a spravovat svou LA atd.
Tj. OLA a Erasmus Dashbord je vhodný pro školy, které nemají informační systém pro správu mobilit. Potom je to rozumný systém, kde sice musíte vše zadávat (informace o studentovi, o jeho výjezdu, o jeho předmětech atd.), ale zase přes něj můžete efektivně komunikovat jak se studentem, tak i s přijímající institucí. Nevýhodou je, že Erasmus Dashboard není napojen na vlastní informační systém studijní agendy školy, takže vše je třeba do Dashbord zadávat znovu - např. seznam předmětů, studentů, uživatelé atd.
Pokud váš informační systém studijní agendy obsahuje modul mobilit propojený na ostatní evidence studia (jako IS/STAG), potom je používání OLA zbytečné.
Výhodou propojení modulu mobilit se zbytkem studijní agendy je to, že lze čerpat osobní údaje studenta, jeho předměty, vykazovat studenty na SIMS, evidovat dokumenty ve spisové službě, propojení na ekonomiku atd.
Napojování IS/STAG na EWP
Průběžně dostáváme dotazy jak je to s napojením IS/STAG na EWP. Někdy jsou to dotazy z pohledu administrátorů IS/STAG resp. IT specialistů, někdy od univerzitních či fakultních koordinátorů, někdy od prorektorů. Již nějakou dobu připravujeme připojení do EWP sítě.
My na tomto propojení intenzivně pracujeme. Postupně přidáváme službu za službou. Je to totiž tak, že EWP API nabízí několik (mnoho) služeb a je na každé škole, které z nich bude sama používat a které bude nabízet k použití ostatním systémům. My pro vás připravíme postupně všechny.
EWP má vystaveny dva seznamy škol (řádky) a zároveň služeb, které mají již implementované (sloupce):
- školy ve stavu vývoje - https://dev-registry.erasmuswithoutpaper.eu/coverage - 424 škol k 2.11.2020,
- školy v ostrém stavu - https://registry.erasmuswithoutpaper.eu/coverage - 1059 škol k 2.11.2020.
Když se všimnete, tak žádná ze škol nemá zatím aplikované všechny služby. Postupně je přidávají stejně jako my do IS/STAG. A když si vezmete, že v Evropě je víc jak 6.000 vysokých škol, tak zatím jich toto rozhraní má a to jen částečně připraveno necelých 20% z nich.
Do EWP se mohou "hlásit" buď sami školy se svými informačními systémy nebo "konglomeráty" zastupující několik škol. To je příklad firem, které nabízejí webové aplikace pro správu mobilit, kde data nejsou uložena na vlastní škole, ale u poskytovatele této aplikace. Na EWP se potom napojí tento poskytovatel aplikace s několika školami. To je příklad i OLA. Máme zprávu, že někdy v červnu by se mělo k EWP přidat OLA a tím cca 2.000 dalších škol. Takže by potom měla být možná komunikace mezi školou, která má vlastní systém pro evidenci mobilit napojený na EWP a školou, která nemá vlastní systém a využívá Erasmus Dashbord.
Jak již bylo uvedeno, IS/STAG má nyní na EWP napojeny základní funkce a evidenci a schvalování meziinstitucionálních smluv. Již zavedené smlouvy je možné spárovat s tou, kterou má zadaný partner. Potom se již změny u smlouvy synchroniizují. Postupně budeme přidávat další služby.
Možná, že si myslíte, že programátoři EWP mají již všechny služby dávno naprogramované a že stačí jen abychom my provedli napojení v IS/STAG. Tak to není. Např. služba výměny dat o Learning Aggrement ještě nemají programátoři v produkční verzi, tj. alespoň ve verzi 1.0. Je to tím, že jim EK ještě nedodala podobu LA na období 2021-2028. Teprve až EK dodá programátorům EWP podobu LA, mohou oni provést změny a vydat verzi 1.0 a teprve potom my můžeme dokončit napojení této funkcionality. Tato služba má být přitom povinná od roku 2021.
Dne 15.5.2020 jsme zaslali dopis administrátorům IS/STAG na jednotlivých školách s výzvou a návodem, jak na EWP napojit i "svůj" IS/STAG. Tj. přišli jsme s nabídkou, že by si školy mohly na svých serverech nasadit to základní API rozhraní a základní dvě služby a zaregistrovat se "v Bruselu", aby škola začala být vidět v seznamu škol zapojených do EWP. Byl by to jednak začátek pro pozdější rychlejší nasazování dalších služeb, ale také vzkaz vedení školy i pracovníkům, kteří se mobilitám věnují. Testování zatím využívá 5 škol používajících IS/STAG.
Připojení do EWP sítě probíhá přes tzv. “manifest”. Instituce na svém serveru zveřejní soubor (manifest), který obsahuje základní informace, cesty k jednotlivým zveřejněným API a certifikáty pro komunikaci. Tento manifest je generován automaticky v aplikaci a tudíž ho nemusíte ručně vytvářet.
Další informace k připojení do EWP sítě se nacházejí na stránce https://cc.erasmuswithoutpaper.eu/.
Pro zapojení do ostré EWP sítě je třeba, aby vedení školy podepsalo memorandum a toto memorandum bylo spolu s kontakty na toho, kdo bude odpovědný za data a na toho, kdo bude odpovědný za provoz odeslány programátorům EWP. Ti posoudí technické připojení a další okolnosti a rozhodnou o připojení. ZČU o napojení do ostré verze nyní jedná, až budeme vědět víc, budeme o tom školy informovat. Postup pro připojení se nachází na stránce https://wiki.uni-foundation.eu/display/EWP/EWP+Network+Entry+procedure a my podle něj sepíšeme, co všechno je třeba udělat.
Na stránce Nastavení EWP se nachází návod pro připojení do testovací i produkční EWP sítě. Po připojení do testovací EWP sítě je možné provádět testování, které je popsané na stránce Testování EWP.
CO NAPOJENÍ NA DALŠÍ SYSTÉMY EU?
Dle popisu na https://www.erasmuswithoutpaper.eu/sites/default/files/eac_presentation-final.pdf nebude třeba již předávat data na Mobility Tool a další systémy. EWP by to měl vše zprostředkovat. EWP by měl být pro instituci jediným přístupovým bodem.
Použití jiné aplikace pro mobility
Mimo naší aplikace pro mobility v rámci IS/STAG můžete samozřejmě použít i jinou aplikaci či již zmiňovaný Erasmus Dashboard. Jen byste si měli předem uvědomit pár maličkostí:
- Výjezdové i příjezdové mobility je třeba vykazovat na SIMS.
- Zájemci o příjezd se jednou stanou studenty, bude třeba je zavést do studijní agendy.
- Mobility spravují vaši zaměstnanci, kteří mají již konto v IS/STAG a vy budete muset jejich účet v aplikaci zadávat a spravovat znovu v této aplikaci. Mnoho škol má IS/STAG navázaný na autentizační systém školy, takže se uživatele do portálu IS/STAG přihlašují stejným uživatelským jménem a heslem jako třeba k elektronické poště. To samé budou vyžadovat i vůči této aplikaci.
Na co je třeba myslet u příjezdů:
- U příjezdové přihlášky bude třeba nechat vybrat studijní program, specializaci a třeba i studijní plán.
- Bude třeba buď do aplikace tyto záznamy ručně přepsat nebo je načítat z IS/STAG (existuje na to webová služba IS/STAG).
- Zájemce o příjezd si bude muset vybrat předměty, které bude na škole studovat a které se musí vytisknout na LA.
- Bude třeba do aplikace zadat nabídku předmětů ručně a tu potom udržovat nebo je načítat z IS/STAG (existuje na to webová služba IS/STAG).
- Vybrané zájemce o příjezd bude třeba převést do studijní agendy (osobní údaje, co bude studovat, jaké předměty bude studovat).
- Bude třeba přepsat tyto údaje ručně do IS/STAG nebo si nechat naprogramovat na to webovou službu IS/STAG a tu potom použít (zatím nikdo takovou službu nežádal).
- Pokud nebudete chtít studenty převést do studijní agendy, bude třeba je samostatně vykazovat do SIMS atd.
- Dokumenty vydávané v rámci mobility by měly být předávány do spisové služby.
- Tj. bude třeba tuto aplikaci napojit na systém spisové služby.
- IS/STAG takové napojení má.
Na co je třeba myslet u výjezdů:
- Bude třeba evidovat základní informace o studentovi (osobní údaje, údaje o studiu).
- Bude třeba je přepsat ručně nebo načítat z IS/STAG (existuje na to webová služba IS/STAG).
- Student si vybírá předměty, které bude na přijímající instituci studovat, ale je také třeba přiřadit domácí předměty, které budou studentovi přiznány za absolvované po absolvování příjezdového předmětu.
- Bude třeba ručně tyto předměty vepisovat nebo jejich číselník stahovat z IS/STAG (existuje na to webová služba IS/STAG).
- Výjezd bude třeba studentovi tisknout na Diploma Supplemnet. proto bude třeba data o výjezdu dostat do studijní agendy (základní informace o výjezdu, o absolvovaných předmětech a o domácích předmětech, které byli studentovi přiznány jako absolvované za přivezený předmět).
- Bude třeba tato data ručně přepsat do IS/STAG nebo je přenést pomocí webové služby.
- Dokumenty vydávané v rámci mobility by měly být předávány do spisové služby.
- Tj. bude třeba tuto aplikaci napojit na systém spisové služby.
- IS/STAG takové napojení má.
- Student v rámci mobility získává granty (stipendia). Ty musí být vyplaceny.
- Bude třeba buď údaje ručně zapisovat do ekonomiky nebo je nějak elektronicky předávat.
- IS/STAG umožňuje stipendia evidovat, předávat je ekonomice k vyplacení i stahovat data o provedených splátkách a zobrazit, zda byla výplata realizována.
Takže nejde jen o náklady za pořízení nějaké jiné aplikace, ale znamená to další náklady na integraci se studijní agendou a dalšími systémy na škole využívanými. Výhodou IS/STAG je, že všechny tyto funkcionality již integrované má. Další výhodou IS/STAG je, že prostředky na vývoj tohoto modulu jsme zajistili z projektů a tak je pro školy zdarma.