Uživatel přihlášený s rolí Administátor má možnost se v aplikaci přepnout na záložku „Správa šablon“. Cílem této záložky je umožnit administrátorům řídit u některých šablon jejich nastavení, případně si například šablony duplikovat a tím dát uživatelům možnost vybírat si z více variant nastavení.
Šablony lze zobrazit buď všechny a nebo vyhledat specifickou šablonu pro konkrétní datový výstup (například pro diploma supplement). Většina šablon, které v tomto modulu uvidíte, nebude možné měnit - budou interní, zabudované do systému IS/STAG. U těch si můžete nastavení pouze prohlížet. Část šablon ale je/bude otevřena administrátorům s tím, že tzpický případ použití bude dvojího druhu:
Drobná úprava stávající šablony. Nastavení šablony dodané vývojáři IS/STAG bude administrátor chtít jen lehce poupravit. Bude například chtít změnit cílové rozložení na stránky či dodat šabloně nějaké specifické parametry, které ona podporuje (viz. dále).
Duplikace šablony. Je možno duplikovat šablonu, pojmenovat ji jinak, změnit nastavení a uložit. K jednomu datovému výstupu tak vznikne více šablon s různými nastaveními. Toto není žádný problém a aplikace s tím ve všech případech počítá. Pouze je třeba brát na zřetel, že uživatelům může tímto vzniknout krok navíc - budou si při vytváření reportu (ať z portálu nebo třeba z klienta IS/STAG) muset vždy vybrat, kterou šablonu chtějí použít.
Při jakýchkoliv změnách či experimentech doporučujeme si vždy provést duplikát z originálního nastavení a teprve ten pak měnit! Můžete s výhodou využít nastavení platnosti šablony a tak ji před uživateli schovat.
Obrázek 818. Administrace nových šablon v IS/STAG.
Platnost. Neplatné šablony jsou před běžnými uživateli zcela skryty
Název. Název musí být jednoznačný. U většiny šablon se jedná pouze o interní označení, které nemá pro uživatele žádný smysl (a uživatelé jej ani nevidí). U některých výstupů je však název důležitý. Například u diplomů se název použité šablony automaticky odvozuje od studijního programu studenta (u studijního programu je uveden číselník TYP_DIPLOMU, jehož vzbraná hodnota přesně odpovídá názvu šablony, která se má použít), podobně tomu může být i u dalších reportů v budoucnu.
Popis. Informační popis, který se objevuje uživatelům při volbě šablony. Měl by být dostatečně krátký, ale zároveň informativní, aby uživatel dokázal rozlišit tu správnou šablonu.
Zdrojový SQL dotaz. Na který zdrojový datový výstup je šablona napojena. Nechte nastaveno tak, jak je od vývojářů IS/STAG, pokud skutečně nevíte, co děláte! (reporty nad jinými daty nebudou fungovat, jedině pokud by výstupní podoba dat byla kompatibilní nadmnožinou reportem očekávaných dat).
Rozdělitelný na stránky v PDF. Říká, že report je určen pro studenta/uchazeče a pro každého z nich je ve výsledném PDF jedna celá či více celých stránek (na které lze pak PDF "rozsekat" a poslat do spisovky či k podepisování/pečetění). Více viz popis zde.
Cílové rozložení na stránky. Určuje, zda po spuštění samotného reportovacího nástroje probíhá ještě nějaká manipulace s rozložením na stránky. Více viz popis zde.
Nástroj. Který reportovací nástroj se používá pro vytvoření originálního reportu. Možnosti: TeX, Jasper Reports.
Detaily spuštění. Položka je závislá na použitém reportovacím nástroji. V případě TeXu se jedná o příkaz pro spuštění shell scriptu na serveru (v případě použití relativní cesty se jedná o příkaz dodávaný s IS/STAG aplikací. V případě absolutní cesty lze použít vlastní script nahraný na server). V případě Jasper reportu se jedná o CLASSPATH cestu k přeloženému Jasper reportu (cesta v rámci aplikace IS/STAG). Měnit pouze v případě, že víte, co děláte!
Parametry. Některé šablony mohou očekávat případně parametry svého spuštění zadané zde touto cestou. Podporované parametry každé jednotlivé šablony budou popsány zde v dokumentaci u každé šablony zvlášť (jsou-li nějaké). Příkladem jsou parametry šablony pro diploma supplement popsané zde. Chcete-li tedy diploma supplement tisknout na lehce jiné rozměry originálního papíru, zadejte do tohoto políčka řetězec "210x287" (bey uvozovek!)
Poznámka. Libovolná interní poznámka. Nikde jinde než zde se nezobrazuje.
Pouze stránka číslo. Chcete-li z výsledného PDF získat pouze jednu konkrétní stránku, lze zde zadat číslo. Spíše interní záležitost, hodí se například pro získání konkrétní jedné stránky ze zápisu o SZZ a podobně.
Spisovka - typy dokumentů. Mapování mezi touto šablonou a tím, jaké typy dokumentů (z číselníku pro spisovou službu - formulář SS0010) může tato šablona reprezentovat. Lze vybrat žádný, jeden čí více typů dokumentů. Více viz popis zde.
Maximálně kolik stran? Souvisí s nastavením funkce pro automatickou volbu velikosti. Je-li prázdné, funkce pro AUTOMATICKOU volbu velikosti není použita a pro výstup se použije jedna jediná velikost pro všechny dokumenty (viz dále popis dalších parametrů). Je-li uveden počet stran (typicky 4 v případě diploma supplementu), pak se aplikace dynamicky snaží, aby se cílový dokument do požadovaného počtu stran vešel.
Maximální a minimální úroveň zvětšení. Normální úroveň zvětšení dokumentů je hodnota 100 (nesouvisí s procenty… je to prostě zvolené číslo), není-li v tomto políčku hodnota zadána, bere se jako by byla 100. Hodnoty zadané v těchto dvou políčkách určují, v jakém rozmezí má konkrétní šablona připraveny úrovně zvětšení. Například diploma supplement má v současné době připraveno 5 úrovní zvětšení ( 100, 99, 98, 97, 96 ).
V případě, že je zapnuta funkce pro automatickou volbu velikosti (předchozí nastavení), pracuje systém při výrobě reportu tak, že zkouší jednotlivé úrovně zvětšení v intervalu hodnot zadaných v těchto položkách (viz popis algoritmu zde).
V případě, že škola nechce využít algoritmus pro automatickou volbu velikosti, ale chce tisknout report vždy NAPEVNO v jedné dané velikosti, může do těchto políček zadat jedno stejné číslo. Není-li zadáno, vezme se výchozí hodnota 100. Zadáte-li například k diploma supplemetu hodnotu 98, bude se tisknout vždy a všem (kteří použijí tuto šablonu) supplement "menší" - s uvedenou úrovní zvětšení.